Мелнички валјак за мешање, календар или рафинирање

Краток опис:

Мелници за мешање или мелници за рафинирање, исто така познати како = машини за мешање што се користат во индустријата за гума, гуми или пластика за обработка на суровините во повеќе употребливи соединенија.Да ги земеме мелниците за рафинирање на гума како пример: Внатре во мелниците, гумените бали се внесуваат преку големи склопови со валјак кои помагаат во распаѓање, омекнување и создавање похомогена мешавина на гумата.

Ролни од легура што се користат во гумени отворени мелници за мешање, машини за мешање на гума;гумени миксери за финирање ;Мелниците за мешање на гума, мелниците за мешање на пластика, мелниците за мешање во ролна се критични компоненти и имаат значително влијание врз перформансите и ефикасноста на мелницата.

Ролерите обично се направени од леано железо, ковано челик или хромиран челик за да издржат високи притисоци и абење.Дијаметарот на валјакот се движи од Φ216 mm до Φ710 mm.Поголемите дијаметри обезбедуваат повисоки притисоци за подобро рафинирање.Должината на ролерот е во корелација со ширината на гумениот лист.Вообичаените должини се помеѓу Φ990mm до Φ2200mm.


Детали за производот

Ознаки на производи

Предности на нашите ролни од легура во мелниците за мешање

 • Отпорност на абење - Ролни од легура траат подолго од обичниот јаглероден челик или ролни од леано железо.Употребата на легури со компоненти како хром, никел, молибден итн. дава подобра отпорност на механичко абење и корозија.
 • Конзистентна цврстина - Специјални легури може да се леат со многу конзистентна цврстина низ телото на ролната.Ова го спречува нерамномерното абење или појавата на меки точки на ролните.
 • Поголема јачина - легурите обезбедуваат поголема цврстина при покачени температури што се среќаваат при мелење гума.Ова овозможува да се користат повисоки притисоци за нишање.
 • Стабилност на димензиите - легурите ролни ја одржуваат својата форма и димензии подобро при високи оптоварувања во споредба со обичниот јаглероден челик.Ова осигурува дека се одржува соодветна празнина во ролерот.
 • Мала тежина - За одредена јачина, ролните од легура може да се направат полесни од челичните ролни, со што се намалува оптоварувањето на лежиштата.
 • Подобра завршница на површината - Ролни направени од легирани челици може да се обработуваат до многу мазни завршетоци на површините што помагаат да се спречи лепење на гумата на ролните.
 • Флексибилност во својствата - Со различни легирани елементи и термичка обработка, својствата како цврстина, цврстина, отпорност на абење итн. може да се прилагодат.
 • Пониско одржување - Супериорните перформанси на ролните од легура значи помала фреквенција на замена и помалку време на застој за одржување на ролни.
 • Поголема продуктивност - Предностите на легираните ролни се претвораат во способност за производство на повеќе висококвалитетна гума во дадено време.

Главни технички параметри

Модел

Модел

1

Φ710*2200

11

Φ400*1000

2

Φ660*2130

12

Φ400*1400

3

Φ610*2200

13

Φ246*1300

4

Φ610*1800

14

Φ380*1070

5

Φ610*800

15

Φ360*910

6

Φ600*1200

16

Φ320*950

7

Φ560*1700

17

Φ246*1300

8

Φ550*1500

18

Φ228*1080

9

Φ450*1400

19

Φ220*1300

10

Φ450*1200

20

Φ216*990

Фотографии на производи

Детали за валјаци за отворени мелници за мешање04
Детали за валјаци за отворени мелници за мешање03
Детали за валјаци за отворени мелници за мешање02
Детали за валјаци за отворени мелници за мешање01

Пакување

Детали за валјаци за отворени мелници за мешање05
Детали за валјаци за отворени мелници за мешање06

 • Претходно:
 • Следно:

 • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја

  Поврзани производи